Katlar Arası Ses Yalıtımı

Katlar arası ses yalıtımı, en çok dikkat edildiği yerlerin başında evler gelmektedir. Her insanın rahat etmek ve dinlemek için kullandığı mekanlarda yalıtımın iyi yapılmış olması gerekmektedir. Günümüzdeki en büyük sorunlardan bir tanesi olan gürültü kirliliği insanları evlerde de rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle de yaşam alanlarının korunabilmesi ve olası gürültünün azaltılması için yalıtımın da iyi yapılmış olması gerekmektedir. Kullanılacak olan malzemeler de doğal olarak buna uygun yapıda seçilmektedir. Pek çok farklı malzeme hem sesi azaltabildiği için hem de ısı kaybını önlediği için kullanılabilmektedir. Genellikle apartman ya a iş yeri gibi mekanlarda da bu tür yalıtım modelleri kullanılmaktadır.

katlar arası ses yalıtım
Tavan Ses Yalıtım

Katlar arası yalıtım gereken binalarda binanın yapım aşamasında ya da sonrasında da yalıtım yapılabilmektedir. Yalıtımın yapılacağı alana özel hazırlanan malzemelerde hem beklentileri karşılayacak hem de aynı anda birden fazla işlevi yerine getirebilecek olan maddeler kullanılmaktadır. Günümüzde her ne kadar sesin yok edilmesi imkansız olsa da yalıtım sayesinde gürültünün azaltılması sağlanabilmektedir.

Tavan Ses İzolasyonu

Katlar arası ses yalıtımı hem ruhsal sağlık hem de fiziksel sağlık için gerekli olan bir yalıtım türü olarak da değerlendirilebilmektedir. Kullanılan malzemelerin hijyenik ve uzun ömürlü olması, kullanım rahatlığı sağlaması gerekmektedir. Bu nedenle de seçimlerde dikkatli olmak gerekir. Bunun dışında ekonomik çözümler sunan ekstra fonksiyonel malzemeler de sıklıkla tercih edilmektedir. Kullanılan malzemeler alanın yapısı, özelliği ve ölçülerine göre de seçilebilmektedir. Bunun dışında yapı içinde ya da üzerinde kullanılabilecek olmasına göre modellendirilebilir ve dekoratif olarak da göze hitap eden modeller kullanılabilmektedir.

katlar arası ses yalıtım
katlar arası ses yalıtım

Katlar Arası Ses Yalıtım Malzemeleri

 Tavan Ses İzolasyonunda Ne Kullanılır? Katlar arası ses yalıtımı için kullanılan malzemelerden bir tanesi poliüretan malzeme ile hazırlanan akustik ses yalıtımıdır. Bu tür malzemeler kullanım alanı geniş olan malzemelerdir. Hem içerideki sesin dışarı çıkmasını engelleyen hem de dışarıdan gelen seslerin azaltılmasını sağlayan akustik yalıtım malzemeleri bulunmaktadır. Apartman ya da iş yeri gibi çok katlı yapılarda da kullanılabilmektedir. Bunun dışında süngerler de yalıtım için kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Bu malzemeler arasında ısı yalıtımı için de kullanılan türleri bulunmaktadır.